Strona główna Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Wpisany przez Marta Adamczak, Martyna Gacka   
wtorek, 01 marca 2016 00:00

 

"Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy(...)"

Zbigniew Herbert - "Wilki"

Żołnierze Wyklęci, inaczej zwani Żołnierzami Niezłomnymi lub Polskim Powojennym Podziemiem Niepodległościowym i Antykomunistycznym, to ruch partyzancki stawiający opór sowietyzacji Polski. Toczyli oni walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR  (oddziałami NKWD i Smiersza) i podporządkowanymi im służbami w Polsce (Milicją Obywatelską, Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego i Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego). Funkcjonowali od 1944 do 1947, ale ostatni ukrywający się partyzant zginął z rąk UB w 1963 roku. Byli wśród nich żołnierze byłej Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, organizacji "Niepodległość", "Wolność i Niezawisłość" i wielu innych. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. W ostatnich dniach wojny na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych.

1-go marca, po raz szósty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nawiązuje do dnia likwidacji ostatniego niezależnego Zarządu WiN (Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość), którego członkowie zostali zamordowani 1 marca 1951r. Bardzo wielu z Żołnierzy Wyklętych zostało aresztowanych i poddanych śledztwu, a następnie skazanych na karę śmierci lub długoletniego więzienia. Wielu zostało wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego i nigdy już stamtąd nie powróciło. Groby wielu do dziś pozostają nieznane.

W walkach podziemia z władzą zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia.

"Trzeba wspomnieć wszystkich, zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa, pozostających na usługach systemu przyniesionego ze wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią, aby nie zamazywać prawdy naszej przeszłości, w tym decydującym momencie dziejów."

Jan Paweł II

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze