Strona główna Koncert dedykowany bohaterom Armii Krajowej
Koncert dedykowany bohaterom Armii Krajowej

13 listopada 2011

Autor: MarieNoëlle

Gdzie dziewczęta, gdzie są chłopcy z tamtych lat...

W 2009 roku, z okazji 70. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego został zorganizowany okolicznościowy koncert, który zarejestrowała i pokazała TVP2. Uroczystość, dedykowana bohaterom Armii Krajowej, miała miejsce w Reducie Banku Polskiego i odbyła się  z udziałem aktorów serialu Czas Honoru.


"Gdzie dziewczęta? gdzie są chłopcy z tamtych lat? - to widowisko muzyczne przygotowane przez Telewizję Polską, Narodowe Centrum Kultury, Światowy Związek Armii Krajowej i Redutę Banku Polskiego. W scenerii przedwojennej warszawskiej kawiarni goście specjalni: podpułkownik Czesław 'Skowronek' Cywiński - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, podpułkownik Zbigniew 'Zbych Prawdzic' Dębski, major Bolesław 'Mietek' Kozakowski, porucznik Edumund 'Jeż' Bakuniak oraz Maria Stypułkowska-Chojecka pseudonim 'Kama' spotkali się, by wraz z aktorami Czasu Honoru oraz zaproszonymi gośćmi odbyć pełną wzruszeń wyprawę w przeszłość, trudną, ale piękną.
W roli narratora wprowadzającego gości w magiczną atmosferę wieczoru wystąpił Daniel Olbrychski. Zaprezentowano utwory z lat 30-tych i 40-tych w wykonaniu aktorów i  zespołu Alchemik pod dyrekcją Grzegorza Piotrowskiego, między innymi: 'Gdzie są kwiaty z tamtych lat' w wykonaniu Zuzy Grabowskiej, Marty Dąbrowskiej, Olgi Sarzyńskiej, Olgi Bołądź, Tomasza Błasiaka, Ksawerego Szlenkiera oraz Marcina Kwaśnego, 'Moja mała dziewczynko z AK', którą zaśpiewali Tomasz Błasiak oraz Olga Sarzyńska, a także 'Znów wędrujemy' Krzysztofa K. Baczyńskiego w wykonaniu Macieja Zakościelnego. Widowisko wzbogaciły wyświetlane fragmenty odcinków serialu Czas Honoru.
Nagrania tego widowiska można znaleźć w serwisie Youtube: część pierwsza, część druga, część trzecia, część czwarta.


Pomysłodawcą i współautorem tego artykułu jest Marie, Francuzka, nasza fanklubowiczka.
Marie mieszka we Francji, ale do niedawna przebywała jeszcze w Polsce. Najpierw studiowała, później pracowała jako lektorka francuskiego. Aby nie tracić kontaktu z naszym językiem, czyta i ogląda polskie filmy. Szukając serialu znalazła Czas Honoru, który od razu jej się spodobał ze względu na historyczne tło, dobry scenariusz, grę aktorską, ładne zdjęcia i fantastyczną muzykę. Marie żałuje, że serial nie jest znany za granicą.

Marie przesyła nam pozdrowienia, które oczywiście odwzajemniamy! :-)

 

 

Przykro nam, ale nie możesz komentować tego artykułu, ponieważ nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub załóż konto, jeśli go jeszcze nie posiadasz. Zapraszamy!

Czas Honoru Czas Honoru

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Wyszukaj na stronie

Ostatnie komentarze