13 listopada 2011
Autor: MarieNoëlle
Gdzie dziewczęta, gdzie są chłopcy z tamtych lat... W 2009 roku, z okazji 70. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego został zorganizowany okolicznościowy koncert, który zarejestrowała i pokazała TVP2. Uroczystość, dedykowana bohaterom Armii Krajowej, miała miejsce w Reducie Banku Polskiego i odbyła się z udziałem aktorów serialu Czas Honoru.
"Gdzie dziewczęta? gdzie są chłopcy z tamtych lat? - to widowisko muzyczne przygotowane przez Telewizję Polską, Narodowe Centrum Kultury, Światowy Związek Armii Krajowej i Redutę Banku Polskiego. W scenerii przedwojennej warszawskiej kawiarni goście specjalni: podpułkownik Czesław 'Skowronek' Cywiński - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, podpułkownik Zbigniew 'Zbych Prawdzic' Dębski, major Bolesław 'Mietek' Kozakowski, porucznik Edumund 'Jeż' Bakuniak oraz Maria Stypułkowska-Chojecka pseudonim 'Kama' spotkali się, by wraz z aktorami Czasu Honoru oraz zaproszonymi gośćmi odbyć pełną wzruszeń wyprawę w przeszłość, trudną, ale piękną. W roli narratora wprowadzającego gości w magiczną atmosferę wieczoru wystąpił Daniel Olbrychski. Zaprezentowano utwory z lat 30-tych i 40-tych w wykonaniu aktorów i zespołu Alchemik pod dyrekcją Grzegorza Piotrowskiego, między innymi: 'Gdzie są kwiaty z tamtych lat' w wykonaniu Zuzy Grabowskiej, Marty Dąbrowskiej, Olgi Sarzyńskiej, Olgi Bołądź, Tomasza Błasiaka, Ksawerego Szlenkiera oraz Marcina Kwaśnego, 'Moja mała dziewczynko z AK', którą zaśpiewali Tomasz Błasiak oraz Olga Sarzyńska, a także 'Znów wędrujemy' Krzysztofa K. Baczyńskiego w wykonaniu Macieja Zakościelnego. Widowisko wzbogaciły wyświetlane fragmenty odcinków serialu Czas Honoru. Nagrania tego widowiska można znaleźć w serwisie Youtube: część pierwsza, część druga, część trzecia, część czwarta.
Pomysłodawcą i współautorem tego artykułu jest Marie, Francuzka, nasza fanklubowiczka. Marie mieszka we Francji, ale do niedawna przebywała jeszcze w Polsce. Najpierw studiowała, później pracowała jako lektorka francuskiego. Aby nie tracić kontaktu z naszym językiem, czyta i ogląda polskie filmy. Szukając serialu znalazła Czas Honoru, który od razu jej się spodobał ze względu na historyczne tło, dobry scenariusz, grę aktorską, ładne zdjęcia i fantastyczną muzykę. Marie żałuje, że serial nie jest znany za granicą.
Marie przesyła nam pozdrowienia, które oczywiście odwzajemniamy! :-)
|