Strona główna VI seria
Odcinek 66 - WEZWANIE

W pierwszych zapowiedziach TVP odcinek nosił tytuł "POWRÓT".

Jest rok 1946. Polskie podziemie antykomunistyczne jest rozbite i podzielone. W miejscu rozwiązanej Armii Krajowej działa wiele organizacji, które nie mają ze sobą kontaktu. Część prowadzi działania na własną rękę. Gdy do oddziału Władka przybywa kurier z wiadomością o planowanym spotkaniu dowódców antykomunistycznego podziemia, Władek bez wahania rusza do Warszawy. Wanda z Bronkiem mieszkają w Londynie. Obojgu nie jest łatwo, ale Wanda chciałaby budować w Anglii nowe życie. Bronek w jednym z pubów rozpoznaje znajomą twarz dawnego szpicla gestapo, Karkowskiego, błyskawicznie rzuca mu się do gardła i pakuje w problemy. Marii, zatrudnionej w jednym z działających na terenie Warszawy szpitali, trafia się niecodzienna pacjentka, jest nią Ada Lewińska. Konarska próbuje wykorzystać sytuację i prosi minister bezpieczeństwa o wstawiennictwo w sprawie przyjęcia do pracy w szpitalu Otta. Lena samotnie wychowuje Jasia. Stara się jakoś ułożyć sobie życie po stracie Janka. Studiuje architekturę i pracuje w Biurze Odbudowy Stolicy pod troskliwym okiem profesora Majerskiego. Regularnie odwiedza też grób Janka, nie potrafiąc odciąć się od przeszłości. Celina i Michał mieszkają w Monachium. Celina pracuje jako ceniona tłumaczka przy procesach norymberskich. Michał jako doświadczony działacz podziemia z szeroką siatką kontaktów w kraju zostaje wyznaczony na oficera łącznikowego w ramach misji prezesa Janisza, mającej na celu zjednoczenie wszystkich organizacji niepodległościowych działających na terenie Polski. Po przekroczeniu granicy, przejmuje ich umówiony przewodnik. Zostaje jednak szybko rozszyfrowany przez Michała jako człowiek podstawiony przez UB. Dochodzi do strzelaniny, podczas której Janisz zostaje ranny. Rozkazuje Michałowi uciekać z plecakiem wypełnionym pieniędzmi, które mają zostać rozdzielone między walczące z aparatem państwa oddziały.

[TVP]

 

 

 
Odcinek 67 - PROSTY WYBÓR

W pierwszych zapowiedziach TVP odcinek nosił tytuł "MISJA".

Ranny Janisz trafia do szpitala pod opiekę Marii. Od razu wiadomo, że to nie jest zwykły pacjent. Pułkownik Jabłoński z UB jest zdeterminowany, by uczynić wszystko dla ratowania życia Janisza. Do tajnego ośrodka rządowego na dywanik radzieckiego pułkownika Lebiediewa wzywani są na zmianę Lewińska z Jabłońskim. Jabłoński oświadcza Lewińskiej, że odnalazł jej zaginioną podczas wojny córkę Katię. Ma sprowadzić ją z Lublina, gdzie dziewczynka przebywa pod opieką sióstr zakonnych. Celina otrzymuje od Amerykanów propozycję: dostanie wizę do Stanów Zjednoczonych, jeśli zgodzi się pojechać do Polski z pewną misją. W Warszawie ukrywa się niemiecki fizyk Blachnitzky będący jednym z konstruktorów niemieckich pocisków rakietowych V 1 i V 2. Amerykanom bardzo zależy na przejęciu Blachnitzky'ego. Władek przychodzi na konspiracyjne spotkanie dowódców oddziałów partyzanckich. To tam miał dojechać Janisz. W zaistniałych okolicznościach musiał zastąpić go Michał. Bracia Konarscy zdumieni i szczęśliwi padają sobie w ramiona. Michał prosi matkę o ustalenie, do którego szpitala trafił Janisz. Maria potwierdza, że ostatnio w jej szpitalu pojawił się szczególnie strzeżony pacjent. Do mieszkania Wandy i Bronka przychodzi pułkownik Chodkiewicz. Proponuje Bronkowi udanie się za Karkowskim do kraju i wykonanie na nim wyroku w imieniu niefunkcjonującego już sztabu Naczelnego Dowództwa.

[TVP]

 

 
Odcinek 68 - STARZY ZNAJOMI

W pierwszych zapowiedziach TVP odcinek nosił tytuł "ZNAK ZAPYTANIA".

Woźniak brutalnie przesłuchuje Rudą próbuje zmusić ją do przyznania się do kontaktów z podziemiem. Pewna informacja, która wychodzi na jaw podczas przesłuchań, wzbudza w Woźniaku przerażenie Woźniak zwierza się z obaw swojej żonie Emilii,. Michał obiecuje Władkowi, że zaraz po odbiciu Janisza zajmą się uwolnieniem Rudej. Po odnalezieniu plecaka z pieniędzmi przywiezionymi dla podziemia bracia zostają napadnięci przez nieznaną oddział leśny... Otto ma poważne problemy żeby im zaradzić Maria postanawia wykorzystać znajomość z Adą Lewińską. Celina z Rainerem są już w Warszawie. Rainer zostawia Celinie listę swoich warszawskich donosicieli. Celina z niedowierzaniem odkrywa na niej jedno dobrze sobie znane nazwisko Helena otwiera bar mleczny. Niestety do baru z pomocą przychodzi Woźniak Jakby tego było mało, w związku z urzędową pomyłką do mieszkania Marii zostaje dokwaterowana sublokatorka. Bronek waha się, czy wracać do Polski. Pewne wydarzenia towarzyszące koncertowi Wandy wpłyną na podjęcie decyzji. Tymczasem w Warszawie Rainer rozpoczyna własną grę zostawił tu kilka cennych rzeczy, teraz chce je odnaleźć.

[TVP]

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5

Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Ostatnie komentarze