Strona główna III część
"Czas honoru. Pożegnanie z Warszawą" - streszczenie
Wpisany przez Wiktoria, Końskie   
poniedziałek, 30 czerwca 2014 16:39

Ostatnia część trylogii Jarosława Sokoła o losach młodych cichociemnych: Janka Markiewicza, Bronka Woyciechowskiego oraz Michała i Władka Konarskich.

W tej części Armia Krajowa rozpoczyna przygotowywania do powstania. Nasi bohaterowie nieustannie walczą z brutalnym okupantem. "Czas honoru. Pożegnanie z Warszawą" rozpoczyna historia sowieckiego oficera Sorokina, którego poznajemy jako szefa jednostki SMIERSZ "śmierć szpiegom", która bezpośrednio podlegała samemu Stalinowi.

Z początku książka przypomina trzecią serię serialu. Zawiera bowiem wątki intrygujących postaci - Tadeusza, Ingi oraz Staszka - zaginionego brata Janka. Mamy okazję śledzić wątki, które nie zostały zawarte w serialu oraz te dobrze nam znane, jak na przykład akcja w Edenie.

Większą część książki autor poświęca wybuchowi i przebiegowi powstania Warszawskiego, którego jak do tej pory nie było nam dane zobaczyć w telewizyjnej interpretacji.
Godzina "W" dla każdego z bohaterów była inna. Michał razem z Celiną zostali ranni na kilka dni przed wybuchem powstania i przebywali w szpitalu. Władek i Ruda mieli za zadanie przekazać informacje podległym żołnierzom i przygotować ich na nadchodzącą walkę. Bronek mimo obietnicy złożonej Helenie, nie miał prawa zabronić Wandzie walczyć, z czego sam nie był zadowolony. Janek był pogrążony w myślach o Lenie, która od kilku dni nie dawała znaku życia. Dziewczyna była załamana po tym, jak dowiedziała się o śmierci rodziców i za wszelką cenę starała się odnaleźć brata.

Powstanie dla każdego z nich jest czym innym, ale tak naprawdę dla każdego znaczy to samo - walkę o wolną Polskę i marzenie o powrocie do normalnego życia. Jednak nie wszystko układało się tak jakby tego chcieli bohaterowie. Powstanie miało trwać zaledwie kilka dni, a tymczasem walka trwałą i trwała; Nadzieja na wygraną przepadała z każdym wybuchem. Zrujnowana Warszawa i tak samo wykończeni powstańcy pokazują trud tych ciężkich dni.

"Czas honoru. Pożegnanie z Warszawą" to przejmująca opowieść o honorze, miłości i namiętności na tle powstańczych realiów. Przeplatają się w niej bohaterskie postaci walczących i ginących za stolicę młodych żołnierzy oraz brutalnych niemieckich oficerów, którzy bezwzględnie szerzyli terror wśród cywilów. Ta książka to dobra propozycja nie tylko dla fanów serialu, ale także dla osób zainteresowanych tematyką powstania. Ciekawa, przejmująca i niełatwa lekcja historii dla młodego pokolenia.

 
Książka "Czas Honoru. Pożegnanie z Warszawą" - nasze recenzje
Wpisany przez Czarna   
poniedziałek, 30 czerwca 2014 17:00

Jeśli przeczytaliście już książkę "Czas Honoru. Pożegnanie z Warszawą", to zapraszamy do podzielenia się swoją opinią na temat tej lektury.

Swoje recenzje wpisujcie w komentarzach.

 


Ankieta

Czy Twoim zdaniem, serial przyczynił się przywrócenia pamięci o cichociemnych oraz żołnierzach wyklętych?
 

Z planu serii "Powstanie"

Ostatnie komentarze